^Į viršų

Valgymo sutrikimų (anoreksijos, bulimijos, dažno persivalgymo) gydymas

Valgymo sutrikimai – ANOREKSIJA, BULIMIJA, DAŽNAS PERSIVALGYMAS.
Dažniausiai pasitaikantys valgymo sutrikimai yra nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, jų netipinės formos dažni persivalgymai.
Nervinės anoreksijos atveju žmonės stengiasi palaikyti mažesnį nei normalų kūno svorį, nepaliaujamai liesinasi ribodami mitybą, alindami save intensyviu sportavimu ir kenčia nuo šalutinių fizinių poveikių, tokių kaip mėnesinių ciklo sutrikimai, žemas kraujo spaudimas, raumenų nykimas, osteoporozė.
Sergantys nervine bulimija dažniausiai turi normalų svorį, tačiau juos vargina persivalgymo priepuoliai, po kurių ir stengiasi „išsivalyti", vemiant ar naudojant laisvinamuosius, šlapimą varančius preparatus. Bulimija taip pat sukelia visą eilę medicininių komplikacijų: širdies veiklos, virškinimo trakto sutrikimus, dantų eroziją ir kt.

Valgymo sutrikimų simptomai byloja apie vidinį emocinį konfliktą, kuomet baimė sustorėti atstoja intensyvių jausmų ar išgyvenimų baimę, o badavimas ar įnirtingas sportavimas tampa metodu, padedančiu kontroliuoti emocijas
Valgymo sutrikimų gydymas ilgalaikis ir dažnai sunkus, tiek ligoniams, tiek specialistams. Medikamentai čia nepadeda, vaistai negali pažadinti žmogaus sąmoningumo, jų poveikis yra trumpalaikis. Tik psichologinis konsultavimas ir psichoterapija padeda žmogui suvokti, ką jis jaučia ir kokia galėtų būti jo gyvenimo prasmė.

 

 

 

Anoreksija

Nervinė anoreksija: ženklai ir simptomai
• vis daugiau ir daugiau nerimauti dėl savo svorio;
• pradėti mažiau valgyti;
• pradėti daugiau mankštintis;
• nesugebėti nustoti mesti svorį, net būnant jau žemiau sveiko svorio ribos;
• rūkyti ir kramtyti kramtomą gumą, kad kristų svoris;
• prarasti interesą seksui.

Moterims gali sutrikti menstruacijų ciklas arba visai išnykti.
Berniukai ir vyrai nustoja patirti erekciją ir sapnuoti šlapius sapnus, bei pradeda mažėti sėklidės.
Kada nervinė anoreksija prasideda? Dažniausiai paauglystėje, tačiau gali prasidėti ir bet kuriuo metu.

Gydymo būdai skirti anoreksijai gydyti:

Psichiatrinė pagalba
Specialistas norės sužinoti problemos pradžią ir jos išsivystymą. Jus pasvers ir priklausomai nuo to, kiek daug svorio jūs praradote, jums gali būti reikalingas fizinės sveikatos patikrinimas ir kraujo tyrimai. Jūsų leidimu specialistas privalo pasikalbėti su jūsų šeimos nariais ar draugais ir sužinoti, kaip jie vertina situaciją.
Psichoterapija arba psichologinis konsultavimas
Šios terapijos apima kalbėjimą su terapeutu apie savo mintis ir išgyvenimus. Tai gali padėti jums suprasti, kaip prasidėjo problema ir kaip jūs galite pakeisti kai kuriuos mąstymo būdus bei savo sampratą apie kai kuriuos reiškinius. Kalbėjimas apie tuos dalykus gali būti jaudinantis, tačiau geras terapeutas padės jums geriau susidoroti su jūsų problemomis. Jie padės jums labiau vertinti save ir atstatyti pasitikėjimą savimi.
Patarimas ir pagalba su valgymu
Dietologas gali konsultuoti jus apie sveiką mitybą. Jums gali būti reikalingi vitaminų papildai.
• Paskyrimas į ligoninę
Į ligoninę jus gali nukreipti tuo atveju, jeigu jūsų svoris yra pavojingai mažas arba jūsų būklė negerėja. Būnant ligoninėje, yra kontroliuojamas jūsų valgymas, atliekami fiziniai tyrimai ir yra kalbama apie jūsų problemą.
Privalomas gydymas
Jis taikomas tik tuo atveju, kai paciento savijauta yra tokia bloga, kad yra grėsmė gyvybei ir sveikatai arba pacientai patys negali priimti atitinkamų sprendimų ir juos reikia apsaugoti.

 

 

 

Bulimija

Nervinė bulimija: ženklai ir simptomai
• daugiau nerimaujate dėl savo svorio;
• pradedate daugiau užkandžiauti;
• jūs priverčiate save vemti ir/arba naudojate vidurius laisvinančias priemones;
• Jūsų menstruacinis ciklas yra nereguliarus ir jūs jaučiatės kaltos dėl savo valgymo įgūdžių, tačiau išlaikote normalų svorį.

Kada nervinė bulimija prasideda? Ji dažnai prasideda paauglystėje apie 15 metus. Tačiau žmonės dažniausiai nesikreipia pagalbos iki 20 metų, tai slėpdami.

Gydymo efektyvumas
Pusė ligonių pasveiksta, nors pilnam pasveikimui gali prireikti kelerių metų.
Gydymo būdai skirti bulimijai gydyti:

• Psichologinis konsultavimas, naudojant kognityvinę elgesio terapiją – KET. Šią terapiją galima atlikti su psichologu, naudojant savipagalbos knygas, grupiniuose užsiėmimuose KET padeda jums peržiūrėti sąsajas tarp jūsų minčių, jausmų ir veiksmų. Sukurti efektyvius santykius su savimi ir kitais.
• Dietologo konsultacija. Ši konsultacija padeda jums grįžti prie normalios mitybos be badavimo ar vėmimo.
• Vaistai. Antidepresantai gali sumažinti norą pastoviai užkandžiauti. Deja, be kitų pagalbos formų vaistų nauda po tam tikro laiko pranyksta.

Gydymo efektyvumas
Apie pusė kenčiančiųjų pasveiksta. Dažniausiai tai yra lėtas pasveikimo procesas, kuris užtrunka keletą mėnesių ar daugelį metų.
Sutrikęs valgymas – maisto ribojimas, persivalgymai ar vėmimai yra tarsi simptomas, rodantis, kad viduje slypi sunkesnė problema. Valgymo sutrikimai visada slepia blogą savęs vertinimą, neveiklumo jausmą, pokyčių baimę, chaosą ir vienišumą, santykių problemas, baimę būti savarankiškai.

Dažno užkandžiavimo sutrikimas

Šis sutrikimas pripažintas neseniai. Jam priklauso dietų laikymasis ir dažnas užkandžiavimas, be priverstinio vėmimo. Jis veikia varginančiai, bet mažiau pavojingas negu bulimija. Yra didesnė tikimybė, kad kenčiantieji priaugs svorio.

Mitybos nepakankamumo gydymas

Kaip priaugti svorio lieknam asmeniui ne mažesnė problema nei norinčiam netekti svorio antsvorį, nutukimą turinčiam žmogui. Svorio priauginimas - ilgas, atsakingas darbas. Mitybos nepakankamumas gali būti įvertintas apskaičiuojant kūno masės indeksą (KMI - kg/m²) ir lygus < 18,5. Norėdami profesionaliai išsiaiškinti mitybos nepakankamumo priežastis būtina atlikti medicininius laboratorinius, kartais ir instrumentinius tyrimus, atmetant ar patvirtinant esamus sveikatos negalavimus, kurie ir galėjo būti pagrindinė mitybos nepakankamumo priežastimi. Tai gali būti gastroenterologiniai susirgimai, kurių metu nevyksta normalus pagrindinių maistinių medžiagų įsisavinimas. Gal būt tai endokrinologinė patologija, pvz.: sutrikusi skydliaukės veikla, todėl bus būtina endokrinologo konsultacija, kurios metu būtų papildomai taikomas dėl šios priežasties atsiradęs mitybos nepakankamumo gydymas.
Atmetus visas įmanomas mitybos nepakankamumo priežastis, atliktas kūno sudėties tyrimas bioelektrinio impedanco metodu (nustatoma raumens, riebalinio audinio, skysčių kiekis organizme ir kt.). Toliau įvertinus Jūsų amžių, lytį, medžiagų apykaitą, fizinio aktyvumo lygį, galimus sveikatos sutrikimus, gydytojas dietologas turėdamas pakankamai informacijos sudaro individualų mitybos planą, kuris būtų skirtas mitybos nepakankamumo gydymui.
Kiek galime saugiai ir sveikai priaugti svorio?
Saugus, sveikas svorio priaugimas galimas iki 1 kilogramo per savaitę, priklausomai nuo buvusio svorio, amžiaus, sveikatos būklės. Būtinai kreipkitės į specialistus, savo srities profesionalus - gydytojus dietologus, jei Jus vargina mitybos nepakankamumas. Gydytojas dietologas individualiai parinks, sudarys mitybos planą, skirtą mitybos nepakankamumo gydymui, tai yra patars, kaip priaugti svorio. Pagrindinė gydytojo dietologo užduotis - sudaryta individuali mityba turi būti saugi sveikatai ir užtikrinanti palaipsninį, sveiką svorio augimą.

Susisiekite su mumis, ir mes Jus pakonsultuosime mitybos nepakankamumo klausimais.